U Krašiću proslavljeno Stepinčevo

U Krašiću je obilježena 63. godišnjica smrti blaženoga Alojzija Stepinca. Svečano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi Presvetoga Trojstva predvodio je mons.dr. Pero Sudar, pomoćni biskup Vrhbosanske nadbiskupije u miru.

Nakon svete mise položeni su vijenci i zapaljeni lampaši ispred spomenika kardinala Stepinca, a u ime Zagrebačke županije vijenac su položili zamjenik župana Ervin Kolarec te potpredsjednik Županijske skupštine Mato Čičak.

Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća izaslanik predsjednika Vlade, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić rekao je da se Stepinčevo slavi diljem Republike Hrvatske, a najsvečanije u Stepinčevom rodnom Krašiću iz kojeg je krenuo na svoj put svetosti.

„Hrvati iz domovine i inozemstva došli su danas u Krašić svjedočiti jedinstvu hrvatskog naroda, prisjetiti se lika i djela blaženog Alojzija Stepinca kao simbola i patnje hrvatskog naroda, ali i simbola da je pravda ipak došla na vidjelo i da je ovaj naš hrvatski blaženik, bivši zagrebački nadbiskup, zapravo pobijedio nepravdu i mučeništvo koje mu je naneseno“, rekao je Piletić.

Izaslanik predsjednika Sabora Republike Hrvatske, saborski zastupnik Ivan Ćelić koje je rekao da Općina Krašić iako teritorijalno mala, u srcima vjernika velika i važna. „Danas slavimo simbol i nacionalnog i vjerskog identiteta“, rekao je Ćelić te pozvao na zajedništvo u ovim izazovnim vremenima u kojima se nalazimo.

Zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec rekao je da će Županija, kao i do sada, biti vjeran partner Općini Krašić i njenim žiteljima, naročito u razvoju vjerskog turizma i infrastrukturnih projekata. „Žitelji u Dolini kardinala naročito njeguju duh katoličke vjere i spomen na blaženog Alojzija Stepinca te sam uvjeren da ćemo uskoro ovdje slaviti našeg prvog sveca“, naglasio je Kolarec.

Načelnik Općine Krašić Josip Petković Fajnik naglasio je da je dužnost žitelja krašićkog kraja čuvati baštinu i spomen na blaženog Alojzija Stepinca. „Iz godine u godinu sve više ljudi prepoznaje važnost našeg blaženika, njegova Krašića, Brezarića i cijelog ovog kraja nazvanog Dolina kardinala“, rekao je Petković Fajnik dodavši da u vrijeme Stepinčeva više od 10.000 ljudi iz cijele Hrvatske i šire posjeti Krašić.