Vinari - prijavite se na 54. Izložbu vina kontinentalne Hrvatske!

Ovogodišnja 54. Izložba vina kontinentalne Hrvatske održat će se 10. lipnja 2022. godine u Svetom Ivanu Zelini. Pozivaju se svi vinari iz Zagrebačke županije koji proizvode vino (sukladno Zakonu o vinu) da dostave svoje uzorke na ocjenjivanje od 6. do 10. svibnja 2022. godine u vremenu od 9:00 do 15:00 sati u Gradsku vijećnicu Grada Svetog Ivana Zeline (Trg Ante Starčevića 12) i time konkuriraju za nagrade.

Uzorke će ocjenjivati osamnaesteročlani stručni žiri pod vodstvom prof.dr.sc. Ane Jeromel, a  ocijenjenim uzorcima namijenjene su zlatne, srebrne i brončane medalje te priznanja. Ovo je prvi put da će se dodjeljivati nagrade za najbolje ocijenjeno ekološko vino.

Osim odličja, nagrade će biti dodijeljene u sljedećim kategorijama:

1. Nagrada „Ljerka Habuzin“ za najbolje ocijenjeno vino autohtone sorte Kraljevina
  2. Nagrada „Milan Pažić“ za najbolje ocijenjeno bijelo suho mirno vino
  3. Nagrada „Pero Krznarić“ za najbolje ocijenjeno vino s ostatkom neprovrelog  šećera, izuzev predikatnih vina
  4. Nagrada za najbolje ocijenjeno predikatno vino
  5. Nagrada za najbolje ocijenjeno crno vino
  6. Nagrada za najbolje ocijenjeno pjenušavo vino
  7. Nagrada za najbolje ocijenjeno voćno vino
  8. Nagrada za najbolje ocijenjeno ekološko vino.

Izlagač je obvezan dostaviti 4 boce vina za svaki prijavljeni uzorak u 1/1 ili 0,75 ambalaži, a predikatna i desertna vina u originalnoj ambalaži od 0,2 do 0,75 litara. Boce opremljene etiketom ulaze u natjecanje za najljepši vizualni identitet boce.

Odličje šampiona Zagrebačke županije dodijelit će se za vina u pojedinim skupinama koja moraju biti ocijenjena u konkurenciji najmanje 5 vina s najmanje 85 bodova te da se proizvode za tržište i to:

a) Bijela mirna suha vina
b) Bijela mirna vina s ostatkom sladora
c) Ružičasta i crna mirna vina
d) Pjenušava vina
e) Specijalna vina
f) Vina iz posljednje godine berbe
g) Ukupni županijski šampion.

Inače, kotizacija iznosi 100,00 kuna po uzorku vina, a za sve uzorke županijskih vinara koji osvoje zlatnu i srebrnu medalju na ocjenjivanju, sudjelovanje je besplatno i kotizaciju snosi Zagrebačka županija.

Poziv za sudjelovanje nalazi se ovdje, a prijavni obrazac ovdje.