620 tisuća kuna za ublažavanje posljedica mraza u 6 gradova i 7 općina

Hrvatska Vlada dodijelila je 9,2 milijuna kuna općinama i gradovima kako bi im pomogla ublažiti posljedice prirodnih nepogoda u prošloj godini. Od spomenutog iznosa, za Zagrebačku županiju, odnosno njenih 13 gradova i općina, osigurano je nešto više od 620 tisuća kuna za  ublažavanje posljedice mraza koji je u ožujku i travnju 2020. nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama.

Inače, područje RH u prošloj godini pogodile su različite vrste nepogoda od tuče, kiše koja se smrzava u dodiru s podlogom, mraza, do golemih količina snijega, olujnih i orkanskih vjetrova te poplava. Pogodile su velik broj jedinica, što potvrđuje činjenica da je Vladina pomoć raspoređena na čak 135 gradova i općina te 13 županija.

Od ukupno 9,2 milijuna kuna, većina, 8,4 milijuna, namijenjena je za štetu potvrđenu u poljoprivredi, a samo manji iznos, 753 tisuće kuna, za štetu na građevinama, obiteljskim kućama, nerazvrstanim cestama i morskoj obali u nadležnosti lokalnih jedinica.

Gradovi i općine dužni su doznačena sredstva isplatiti oštećenicima, a sredstva su stroga namjenska.