Od 27. listopada nove epidemiološke mjere za područje Zagrebačke županije

Nacionalni stožer civilne zaštite RH, na prijedlog Županijskog stožera, izmijenio je odluku o nužnim epidemiološkim mjerama za područje Zagrebačke županije.*

Odluka je dostupna ovdje, a primjenjuje se od 27. listopada 2020.

Nužne epidemiološke mjere su:

 1. obavezno korištenje maski za lice ili medicinskih maski u svim zatvorenim prostorima u kojima se obavljaju javne ili gospodarske djelatnosti te odvijaju manifestacije, kulturni i drugi programi te vjerska ili druga društvena okupljanja, ako nije moguće održavanje fizičke distance od najmanje 2 metra;
 2. obavezno korištenje maski za lice ili medicinskih maski na svim otvorenim prostorima gdje nije moguće održavanje fizičke distance od najmanje 1,5 metar;
 3. na svim društvenim i javnim okupljanjima (manifestacije, priredbe, izložbe, mise, sportska natjecanja i sl.) obavezno je pridržavanje propisanih epidemioloških mjera te uputa i preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo;
 4. organizatori svih društvenih i javnim okupljanja i vlasnici ugostiteljskih objekata dužni su vršiti pojačani nadzor pridržavanja propisanih epidemioloških mjera;
 5. zabrana posjeta korisnicima usluga smještaja u ustanovama socijalne skrbi za starije i nemoćne osobe;
 6. zabrana izlazaka korisnika izvan prostora pružatelja usluga smještaja u sustavu socijalne skrbi, osim ako je izlazak uvjetovan medicinskim razlozima ili drugim opravdanim razlozima, kada odluku o tome donosi ravnatelj ili druga ovlaštena osoba;
 7. izlasci korisnika usluga smještaja u sustavu socijalne skrbi u vanjski prostor pružatelja usluge (okućnice, terase i sl.) dopušteni su uz obavezno nošenje maski za lice ili medicinskih maski i održavanje fizičke distance od najmanje 1,5 metara;
 8. provođenje dodatnih mjera opreza prilikom povratka korisnika usluga smještaja u sustavu socijalne skrbi s bolničkog liječenja (izbjegavanje kontakata s ostalim korisnicima u trajanju od 14 dana i sl.);
 9. preporuka pružateljima socijalnih usluga smještaja da korisnicima omoguće duže i češće telefoniranje te, ako imaju takve mogućnosti, omoguće i video pozive;
 10. preporuka zaposlenicima zdravstvenih ustanova, vrtića i škola te zaposlenicima pružatelja socijalnih usluga da ne sudjeluju na organiziranim okupljanjima većeg broja osoba;
 11. preporuka jedinicama lokalne samouprave na području Zagrebačke županije da zabrane iznajmljivanje i drugo korištenje društvenih domova i drugih objekata u njihovom vlasništvu za sva okupljanja;
 12. preporuka građanima Zagrebačke županije da ne putuju izvan granica Republike Hrvatske, osim ako za to postoje neodgodivi poslovni, osobni ili neki drugi razlozi;
 13. preporuka građanima Zagrebačke županije da za blagdan Svih svetih posjete grobljima organiziraju kroz više dana.

Nužne epidemiološke mjere iz točke 6., 7. i 8. ne odnose se na udomiteljske obitelji.

Nužna epidemiološka mjera iz točke 8. ne odnosi se na odlaske u dnevne bolnice, hemodijalizu i specijalističko-konzilijarne preglede.

Napominjemo kako grad Zagreb nije dio Zagrebačke županije! Gradovi Zagrebačke županije su Dugo Selo, Ivanić-Grad, Jastrebarsko, Samobor, Sveta Nedjelja, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica, Vrbovec, Zaprešić, a popis 25 općina je dostupan ovdje.