Dan općine Gradec

Općina Gradec proslavila je svoj dan.

Ostvarujemo i više od planiranoga, no znamo da još puno toga moramo napraviti. A to možemo učiniti samo s puno rada, velikim trudom i zalaganjem i prije svega zajedništvom. Želimo surađivati sa svima koji su voljni zapeti i raditi za dobro općine - na svečanoj sjednici Općinskoga vijeća, u prigodi Dana Gradeca i proslave blagdana Uzvišenja sv. Križa, rekla je općinska načelnica, ujedno i potpredsjednica Županijske skupštine Ljubica Ambrušec.

Govoreći o planovima i projektima, posebno je istaknula gradnju dječjeg vrtića, započetu početkom ove godine, za što je Općini bespovratnih 7,4 milijuna kuna dodijeljeno iz Programa ruralnog razvoja RH. Županija je u pripremu dokumentacije za ovaj projekt uložila 300.000 kuna.

- Gradnja bi trebala završiti još ove godine, a vrtić planiramo otvoriti za idući Dan općine. Time bi, u konačnici, riješili problem mladih ljudi i smještaja njihove djece u vrtiću. Samim time unaprijedili bi razvoj sela i zaustavili odlazak mladih iz našega kraja - rekla je načelnica. Istaknula je i završeni projekt modernizacije javne rasvjete, kojim je svih 20 općinskih naselja dobilo novu, učinkovitiju LED rasvjetu. Vrijednost projekta je oko 2 milijuna kuna, a ušteda u potrošnji energije za uličnu rasvjetu, očekuje se, iznosit će preko 60 posto. Govorila je i o ostalim realiziranim projektima, poput gradnje spremišta za vatrogasno vozilo, prvoj i drugoj fazi gradnje nogostupa u središtu Gradeca, gradnji mrtvačnica u Pokasinu i Buzadovcu, uređenju društvenih domova, gradnji i opremanju 20 dječjih igrališta...

- Svi realizirani projekti od značaja su za poboljšanje života naših mještana - ustvrdila je, spomenuvši i projekte koji se tek trebaju realizirati - gradnju regionalnoga vodoopskrbnog sustava na području Gradeca i uvođenje širokopojasnog interneta.

- Općinski proračun trošimo u korisne svrhe s ciljem razvoja općine. Sve to ne bismo mogli da nemamo izuzetno dobru suradnju s našim mjesnim odborima koji rade za dobrobit zajednice i onih koji ostaju iza nas, naše djece - rekla je načelnica.

U ime Županije svečanosti je prisustvovao  predsjednik Županijske skupštine Damir Mikuljan.

- Budućnost se gradi i počiva na odgovornosti, odgovornosti za potrebe ljudi. A majka odgovornosti je povjerenje. U ovoj općini vidim odgovornost za stvarne potrebe ljudi i 'čitam' povjerenje koje ima lokalna vlast - rekao je Mikuljan, dodavši da je u općinske projekte Županija dosad uložila oko 47 milijuna kuna.

- To je dokaz da radimo zajednički, u suglasju, da nam je bitan svaki kutak županije. Takvome razvoju u cijelosti smo posvećeni - poručio je.

Počasnim stanovnicima Općine proglašeni su Smiljka Bencet "Regica" (rođena u Gradečkom Pavlovcu) i Martin Sagner "Dudek".