Operativne snage sustava civilne zaštite na kompleksnoj intervenciji u Zaprešiću

Županijska vježba – subota, 8. lipnja 2019. godine u Zaprešiću

Nestala je starija dementna osoba, gori stan na trećem katu stambene zgrade, vatrogasci pomoću užadi evakuiraju stanare. Istovremeno, u istom je mjestu došlo je do teške prometne nesreće četiri automobila sa jednom smrtnom posljedicom i nekoliko teže ozlijeđenih osoba. Može li biti gore? Može! Iz teretnog kamiona ispale su bačve N-heptana – lako zapaljive tekućine, otrovne za okoliš i ljude, a u blizini toga, spaljivanje biljnog otpada pretvorilo se u otvoreni požar.

Na sreću, ovo nije realnost već scenarij ovogodišnje vježbe operativnih snaga sustava Civilne zaštite Zagrebačke županije koja će se održati u subotu, 8. lipnja 2019. godine na Trgu dr. Franje Tuđmana i u Ulici Dragutina Tadijanovića u Zaprešiću s početkom u 10:00 sati.

S obzirom da je vježba terensko-pokazna, cijelo vrijeme biti će otvorena za promatrače na navedenim lokacijama.

Vježbom se provjerava pripremljenost i osposobljenost pripadnika operativnih snaga sustava Civilne zaštite za izvršenje zadaća iz domene njihovih specijalnosti.

Sudionici ovogodišnje vježbe su Stožer civilne zaštite Zagrebačke županije, Stožer civilne zaštite grada Zaprešića, Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije, ŽVOC, Područni ured civilne zaštite Zagreb, VZG Zaprešić, JVP Zaprešić, DVD Zaprešić, DVD Ivanec, DVD Kupljenovo, DVD Hruševec Kupljenski, DVD Pojatno, VZG Sveta Nedjelja, DVD Sveta Nedjelja, DVD Strmec, DVD Šenkovec, DVD Bistra, DVD Marija Magdalena, DVD Stupnik, GVP Pliva, VP Ivanić Grad, Policijska uprava Zagrebačka, Hitna medicinska pomoć Zagrebačke županije, Društvo crvenog križa Zagrebačke županije – interventni tim zapad, Hrvatska gorska služba spašavanja – stanica Samobor, Hrvatska udruga za obuku potražnih pasa, Komunalno Zaprešić d.o.o. i Hrvatska vatrogasna zajednica.

Ovim putem obavještavamo Vas da se za potrebe izvođenja vježbe neće upotrebljavati sredstva opasna za ljude i životinje te da nema nikakve opasnosti za lokalno stanovništvo. Na lokacijama vježbe, u periodu od 10:00 do 14:00 sati promet će biti otežan pa Vas molimo za razumijevanje.

Vježbi će prisustvovati ministar unutarnjih poslova Davor Božinović koji će tom prilikom potpisati sporazum o dodjeli TETRA radio uređaja Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici i Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja.