Održan stručni skup o banu Josipu Jelačiću

U sklopu obilježavanja 160. godišnjice smrti bana Josipa Jelačića, u Zaprešiću je održan stručni skup „Ban Josip Jelačić - stvarna osoba i mit - Percepcija u domaćoj i inozemnoj javnosti“. Predavanje je održala Vlasta Švoger iz Hrvatskoga instituta za povijest. Govorila je o manje poznatim biografskim podacima iz banova života - o tome kako su ga doživljavali članovi obitelji, kako hrvatska javnost, a kako javnost u drugim europskim zemljama. Rekla je da je za veći dio hrvatske javnosti ban Jelačić bio osoba „koja može učiniti čuda“, pa je već za života postao mit, dok je primjerice u tadašnjoj Ugarskoj bio najomraženiji političar u Hrvatskoj, i takav je ostao sve do 1990., kada mađarska historiografija na njega počinje gledati puno realnije.  

Zamjenik gradonačelnika Zaprešića Alan Labus na skupu je podsjetio na planove kompletne rekonstrukcije negdašnjega vlastelinskoga imanja Novi dvori Jelačićevi. Prisutan je bio i predsjednik Županijske skupštine Damir Mikuljan, rekavši da je istina o banu Josipu Jelačiću bila snažna platforma Gradu Zaprešiću da počne s obnovom Novih dvora kako bi se „sačuvali od raspadanja“.

„Nadam se da ćemo uskoro prisustvovati i otvorenju obnovljenoga dvorca s novim sadržajima“, rekao je Mikuljan.

Nakon stručnog skupa na grobnicu obitelji Jelačić cvijeće su položili pripadnici hrvatskih povijesnih vojnih postrojbi.