Velika Gorica proslavila Dan grada

Blagdan sv. Lucije, zaštitnice Turopolja, dan je Velike Gorice. Svečanoj akademiji, održanoj tim povodom, prisustvovali su predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović, predsjednik Sabora Gordan Jandroković, izaslanik predsjednika Vlade RH ministar Lovro Kuščević, župan Stjepan Kožić...

Gradonačelnik i saborski zastupnik Dražen Barišić, u obraćanju prisutnima, ustvrdio je da Velika Gorica iz 'spavaonice' i predgrađa grada Zagreba, iz kojega su ljudi svako jutro putovali na posao, postaje poslovno središte u kojega ljudi dolaze na posao, a tvrtke otvaraju svoja sjedišta i predstavništva.

„Gotovo 3000 ljudi koji su do sada uglavnom radili u Zagrebu, i okolici, od iduće godine dolazit će na posao u Veliku Goricu. Najveći broj među njima bit će djelatnici Hrvatske pošte, zatim logističkog centra Atlantic grupe, Lidla i mnogih drugih tvrtki“, rekao je Barišić, dodavši da će Međunarodna zračna luka „Franjo Tuđman“ i prostor oko nje postati novo središte Velike Gorice, ali i grada Zagreba.

„Prostor je to u kojemu će u skorije vrijeme niknuti poslovne zgrade, hoteli i različiti komercijalni sadržaji, svojevrsni aerodromski grad“, rekao je Barišić.

Jednim od najznačajnijih ciljeva istaknuo je preustroj goričkoga Veleučilišta u Sveučilište, a govoreći o komunalnoj infrastrukturi rekao je da predstoji realizacija projekta „Aglomeracija Velika Gorica“ koji će stanovnicima Turopolja osim sustava odvodnje i pročistača otpadnih voda donijeti i obnovljene prometnice.

Župan Stjepan Kožić je rekao da je Velika Gorica danas poželjno mjesto za život, posebno za mlade. Govorio je o gradnji ULO hladnjače Distributivnog centra za voće i povrće, projektu vrijednom 27 milijuna kuna, podsjetivši da je za njega iz EU fondova dobiveno 90 posto potrebnih sredstava. Rekao je da se nada daljnjem zajedništvu Grada i Županije i Vlade RH, te da se zajedništvo u samoj županiji vidi kroz nedavno donošenje proračuna za 2019. godinu.

Podsjetivši na povijest Velike Gorice, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je rekla da je Velika Gorica, iako posve blizu Zagrebu, sačuvala poseban identitet i urbanu samostalnost. Također, rekla je da je važno raditi na razvojnim projektima koji donose nova i dobro plaćena radna mjesta te na rastu društvenog standarda.

„Tada neće biti potrebe, osobito iz prigradskih naselja, odlaziti u Zagreb ili u inozemstvo. Posebno je važno unapređivati standard odgoja i obrazovanja, zdravstvenu skrb, kulturne sadržaje i mogućnosti rekreacije“, rekla je Predsjednica. Ponovila je da je politika ravnomjernoga regionalnog razvoja ključ uspješnog razvoja cijeloga društva i države te da je od najveće važnosti poreznom i drugim politikama jačati razvojne mogućnosti jedinica regionalne i lokalne samouprave, a osobito gradova. Navela je kako je pritom najvažnije što više porezno rasteretiti gospodarstvo, posebno investicije i plaće.

Za svečanosti su, tradicionalno, uručena i javna priznanja grada. Primili su ih Đurđa Havidić, Stjepan Rendulić, Nenad Črnko, Krešimir Starčević, Gradsko stambeno gospodarstvo Velike Gorice, Boris Rozić, Matea Mesić, Miroslav Drljača, Stjepan Lučić, Turopoljski banderij, Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Velike Gorice, Plesni klub Megablast, Marcelo Brozović, Kaja Gmaz, Sandra Toplek Ban i dr. Ivan Jurkin.