Jastrebarsko proslavilo Dan grada

Na području grada Jastrebarskoga u tijeku je provedba projekata, sufinanciranih europskim novcem, vrijednosti preko 185 milijuna kuna. Najznačajniji je gradnja sustava odvodnje i pročistača otpadnih voda. Za europska sredstva prijavljeno je još devet projekata, u vrijednosti oko 92 milijuna kuna, a u pripremi su tri projekta vrijedna 61,5 milijuna kuna.

„Prije nepunih mjesec dana za europska sredstva prijavili smo i projekt obnove dvorca Erdödy, našeg najvrjednijeg spomenika kulture. Na pripremi ovoga projekta radili smo sedam godina. Nadam se da će Jaskanci uskoro doživjeti obnovu dvorca“, na svečanoj sjednici Gradskoga vijeća, u prigodi Dana Jastrebarskoga, rekao je gradonačelnik Zvonimir Novosel. Naglasio je da sva postignuća na koja su Jaskanci ponosni, ono što smatraju uspjehom i čemu se vesele, nije rezultat rada jednoga čovjeka, već svih ljudi koji rade svoj posao i vole svoj grad.

„Ljudi su grad!“, rekao je. Poručio je da nitko ne smije biti sebičan u postignućima, dapače, nastavio je, treba ih dijeliti s drugima.

„Danas ovdje sjedi puno gradonačelnika i načelnika. Svaki od vas bolji je od nas u nečemu. I zato, ako jedni drugima želimo pomoći moramo podijeliti iskustva i učiniti Hrvatsku još ljepšom za život“, rekao je Novosel. Dodao je da je odgovornost svake osobe koja vodi grad 'ostaviti tragove'.

„A kakvi bismo trebali biti ljudi?! Predani svome radu i ponosni na sve dobro što se u gradu radi“, rekao je.

Uz brojne gradonačelnike, općinske načelnike i saborske zastupnike, sjednici je u ime Zagrebačke županije prisustvovala zamjenica župana Nadica Žužak. Prisutan je bio i zamjenik župana Hrvoje Frankić.

„Ako se brzo i dobro razvijaju gradovi i općine, razvija se i Zagrebačka županija. Stoga mi u Županiji s posebnom pažnjom pratimo projekte koji se događaju u jedinicama lokalne samouprave i koliko god je to moguće pomažemo njihovu provedbu. Trenutno 'novo ruho' dobiva ispostava Doma zdravlja, koja se energetski obnavlja europskim i sredstvima Zagrebačke županije. Energetski smo obnovili i školu u Gornjem Desincu, a obnovljena je, sredstvima Županije i Grada, i škola u Vukšin Šipku. Trenutno se radi projektna dokumentacija za energetsku obnovu škole u Petrovini“, pobrojala je zamjenica Žužak, spomenuvši i obnovu prometnica na području grada, u što je Županijska uprava za ceste uložila protekle dvije godine 3,7 milijuna kuna.

U uvodu sjednice prisutnima se obratila predsjednica Gradskog vijeća Željka Kovačić, rekavši da je odlika Jaskanaca složnost kada je to najpotrebnije, a prisutne je pozdravio i potpredsjednik Sabora Siniša Hajdaš Dončić.

„Čestitke svima koji ovaj grad čine ugodnim mjestom za život i odmor. Ovo što radite nisu samo puki projekti, nego i ulaganje u ljude i njihov kapital. A to je u 20. stoljeću najvažnije“, rekao je Hajdaš Dončić.

Za svečanosti su gradskim stipendistima uručeni ugovori o stipendiranju, a nagradu Grada primili su DVD Čabdin i Gradsko kazalište Jastrebarsko.