Obnovljen prostor Odgojnog zavoda Turopolje

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković otvorio je danas obnovljenu zgradu internata i novu zgradu za smještaj maloljetnika u Odgojnom zavodu Turopolje. Svečanosti je, uz ostale, prisustvovao i župan Stjepan Kožić.

Sredstva za ovu investiciju osigurana su kroz IPA program „Jačanje zatvorskog sustava RH“.

„Uvjeti u Zavodu sada će biti bitno bolji, i za život i za rad ljudi koji prolaze kroz zatvorski sustav. Važno je naglasiti da cilj zatvorskog sustava nije represija, već je cilj da se ljudi koji kroz njega prolaze, nakon što ga napuste, ponovno mogu integrirati u društvo. Zato je komponenta resocijalizacije vrlo važna, a posebno za maloljetne osobe“, rekao je ministar Bošnjaković. U Odgojnom zavodu Turopolje trenutno je 48 maloljetnika, starosti od 14 do 23 godine.

„Razlika u uvjetima boravka i rada, sada i prije, nemjerljiva je. Do sada su i štićenici i službenici tijekom dana bili u kaputima. Mislim da to puno govori“, komentirala je Sanja Habijanec Martinović, upraviteljica Odgojnog zavoda.

U sklopu poboljšanja rehabilitacijskih uvjeta u Odgojnom zavodu Turopolje, uz obnovu zgrade internata i gradnju nove zgrade, u kojoj su prostorije uprave, prostorije za prijem štićenika s dijagnostikom i prostorije za rad sa štićenicima te kazneni odjel za maloljetnike, rekonstruirana je i kuhinja Zavoda. Ukupno je uloženo oko 1,5 milijuna eura.

„Svaka obnova objekta koji služi za boravak određene skupine ljudi je bitna i značajna jer se time poboljšava kvaliteta njihova života. Ovaj prostor obnovljen je sredstvima EU što je izuzetno dobar pristup. Za Hrvatsku je bitno da što više sredstava koristi iz fondova EU, posebno iz programa 'Konkurentnost i kohezija', kojega koristi i Zagrebačka županija i čitav niz naših općina i gradova“, rekao je župan Kožić, istaknuvši pritom Regionalni vodoopskrbni sustav „Zagreb-istok“, za čiju je gradnju iz EU fondova osigurano preko 500 milijuna kuna.

Svečanosti u Odgojnom zavodu Turopolje prisustvovao je i saborski zastupnik i gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić.