Prostorno planiranje u Zagrebačkoj županiji do 2020. godine

Predstavnicima gradova i općina predstavljene su danas aktivnosti Zavoda za prostorno uređenje Zagrebačke županije, s posebnim naglaskom na Web GIS preglednik prostornih planova, pilot-projekt sanacije nezakonite gradnje uz zračnu luku „Franjo Tuđman“ te skore izmjene i dopune Prostornoga plana Zagrebačke županije.

„Za javnost je važno da zna da će se iduće godine raditi nove, sedme izmjene i dopune Prostornoga plana županije. Od posljednjih 'velikih' izmjena prošlo je pet godina, tako da je Plan potrebno uskladiti s brojnim novim studijama i strategijama, a ne treba ni zaboraviti da je u listopadu ove godine Hrvatski sabor donio Strategiju prostornog razvoja RH. Dakako, nije nam želja ažurirati Plan samo prema strategijama i planovima, nego i prema potrebama stanja na terenu. Stoga pozivam građane da se iduće godine uključe u javne rasprave, jer to je prilika da razmotrimo sve ono što se dosad nije moglo provesti kroz prostorne planove gradova i općina i vidimo može li se to sada provesti kroz izmjene i dopune Prostornoga plana županije“, rekla je Željka Kučinić, ravnateljica Zavoda.

Posebno se osvrnula na Web GIS preglednik prostornih planova, koji je dostupan na mrežnoj stranici Zavoda - www.zpuzz.hr, a putem kojega svi kojima je to potrebno mogu, na jednome mjestu, pronaći sve prostorne planove gradova i općina Zagrebačke županije.

„U Web GIS pregledniku, putem tražilice, građani mogu pronaći svoju česticu, saznati nalazi li se ona u građevinskoj ili poljoprivrednoj zoni, koji se infrastrukturni projekti planiraju realizirati na tom području“, pojasnila je Kučinić.

Predstavnici Zavoda prisutnima su predstavili i pilot-projekt sanacije nezakonite gradnje, kojim je obuhvaćeno područje dvaju naselja - Bapče i Selnice, u neposrednoj blizini zračne luke. Ovaj projekt, zajedno s još pet odabranih, poslužit će Hrvatskom zavodu za prostorni razvoj za izradu metodologije sanacije nezakonite gradnje za cijelu RH. Projektom se, uz ostalo, predviđa ublažavanje utjecaja bespravne gradnje upotpunjujući prostor sadržajima koji sada nedostaju.

Prisutne je uvodno pozdravila zamjenica župana Nadica Žužak, koja je također pozvala sve zainteresirane da se aktivno uključe u izmjene i dopune županijskoga Prostornog plana.

„Plan ćemo u cijelosti uskladiti s novim propisima prateći najnovije trendove u prostornom razvoju RH“, rekla je zamjenica.

Govoreći o jedinstvenom informacijskom sustavu prostornoga uređenja Zagrebačke županije, rekla je da je Zavod njime već zakoračio prema pametnoj županiji.

„Cilj današnjih prezentacija je i educirati te potaknuti građane, poduzetnike te gradove i općine na korištenje javno dostupnih prostornih planova na internetu“, rekla je zamjenica Žužak.