Rekordna godina po broju prstenovanih mladih roda

U Zagrebačkoj županiji ima dvostruko više roda nego prethodnih nekoliko godina. Otkako ih djelatnici Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije prstenuju, broj obilježenih mladih roda ove se godine popeo na 202. Prstenovanje je ove godine provedeno 5. godinu za redom i do danas su obilježili ukupno 608 roda.

Najviše ptića bijele rode prstenovano je u Gradu Vrbovcu, čak 69, zatim u Općini Pisarovina 49, te u Općini Dubrava 43. Od naselja dominira Donja Kupčina s 49 ptića, Brčevec s 28 i Donja Zdenčina s 24 prstenovana ptića. Ptice se obilježavaju prstenima s oznakama koje ne nosi niti jedna druga ptica na svijetu.

Cilj samog prstenovanja je praćenje ptica i njihovog kretanja u budućnosti. Na ovaj način ornitolozi mogu pratiti selidbu svake jedinke, znati gdje se gnijezdi i hrani te gdje i kako će završiti svoj život.

Inače, Zagrebačka županija proglasila je 2016. i 2017. godinu Godinama bijele rode.