Održana 12. Konferencija Instituta europskih regija i gradova

Zamjenik župana Damir Tomljenović i predsjednik Županijske skupštine Zagrebačke županije Dražen Bošnjaković sudjelovali su na 12. Konferenciji Instituta europskih regija i gradova (IRE) održanoj od 25. do 27. rujna 2016. godine u Salzburgu.

Teme konferencije bile su europsko financiranje regionalnih i općinskih infrastruktura, posebno razvoja i implementacije projekta širokopojasnog Interneta; održivo upravljanje zemljom, te upravljanje vodama. Glavna tema konferencije bila je integracija podnositelja zahtjeva za azil u regijama, gradovima i općinama. „U 2015. godini unutar Europske unije 1,2 mil. osoba zatražilo je azil, a u 2016. godini njih 280.000“ pojasnio je Stefan De Keersmacker ispred Službe za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje pri Europskoj Komisiji. Tražitelji azila su iz Sirije, Afganistana, Iraka, Kosova i Albanije, 70 posto njih radno je sposobno, 83 posto mlađih je od 35 godina, svaki 3 od 10 tražitelja azila je maloljetnik, te imaju nisku razinu obrazovanja pojasnio je De Keersmacker. Osnovni zadatak u asimilaciji azilanata je savladavanje jezika i edukacija kako ne bi došlo do dodatnih socijalnih, društvenih i kulturnih izolacija.

Zadnji dan konferencije sudionici su raspravljali o očuvanju kulturne i povijesne baštine zemalja Europske unije.