Obilježen „Dan jedinstvenog europskog broja 112 u Republici Hrvatskoj“

Dan europskog broja 112 obilježila je danas Državna uprava za zaštitu i spašavanje DUZS. Svečanosti u Centru 112 Zagreb prisustvovao je, uz ostale, i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić. Župan je obišao  prostorije vatrogasnih koordinatora, čija je zadaća koordiniranje djelovanja vatrogasnih snaga na cijelom prostoru županije.

„Prepoznali smo da je na ovakav način operativnost vatrogasaca još više izražena, što dovodi do njihove bolje učinkovitosti. Krenuli smo 2010. godine, kada smo financirali rad dvojice vatrogasnih koordinatora, a danas financiramo njih petoricu“, rekao je župan Kožić.

Govoreći o aktivnostima u proteklih 11 godina, otkada je u Republici Hrvatskoj uveden jedinstveni broj 112, ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Jadran Perinić rekao je da više poziva i preusmjeravanja na broj 112 znači više vatrogasaca, medicinskih djelatnika i policajaca na terenu, a manje za telefonskim centralama.

„Prema neovisnom istraživanju Europske komisije, 80% građana Republike Hrvatske prepoznaje ovaj broj kao jedinstveni broj za žurne službe, dok je europski prosjek 65%. Odmakli smo daleko, no još nas puno posla očekuje“, izjavio je Perinić, dodavši da se sustav tehnološki razvija i unapređuje i da će uskoro građanima ponuditi i nove usluge. Ipak, napomenuo je, u njemu je premalo zaposlenih.

„Zašto? Zato što su to državni službenici, pa je konotacija odmah negativna. No, to su ljudi koji rade vrlo odgovoran i stresan posao, ljudi kojima na sve ono što im sada dajemo treba dati još barem toliko“, rekao je Perinić.

Davor Spevec, načelnik Državnog informacijskog i komunikacijskog sustava zaštite i spašavanja, iznio je podatak o 22 milijuna poziva zaprimljenih na broju 112 tijekom proteklih 11 godina, te rekao da se pozivi zaprimaju i na šest stranih jezika.

„Svoj doprinos dajemo i organiziranju medicinskih letova, akcijama traganja i spašavanja, a naša uloga nije mala ni u velikim nesrećama, poput poplava“, izjavio je Spevec.