Dom zdravlja Zagrebačke županije dobio novi mobilni mamografDom zdravlja Zagrebačke županije dobio je novi mobilni mamograf, vrijedan 1,4 milijuna kuna, kojeg je financirala Zagrebačka županija. Svečanoj primopredaji novog mobilnog mamografa nazočio je župan Stjepan Kožić te njegov zamjenik Rudolf Vujević.

„Nije bilo dvojbe financirati li nabavu ovoga mamografa! Prvoga smo nabavili još 2003., a ovaj će, s novom tehnologijom, biti još veći korak u prevencijii karcinoma dojke“ - rekao je župan Stjepan Kožić, dodavši da će mobilni mamograf doći do svakog prostora županije, kako bi žene pregled mogle obaviti 'na licu mjesta'. Također, podsjetio je i na ulaganja Županije u primarnu zdravstvenu zaštitu te u zdravstvene ustanove.

„Ako smo godišnje spasili i samo jedan život - isplatilo se!“ - rekao je Većeslav Bergman, ravnatelj Doma Zdravlja Zagrebačke županije, podsjetivši da je prevencija karcinoma dojke iznimno bitna. Zahvalio se županu i njegovom zamjeniku što su bez razmišljanja pristali na nabavu novoga mamografa, koji će, prije svega, biti na koristi ženama u ruralnom području.Mobilna mamografska snimanja Dom zdravlja će i dalje obavljati u suradnji s Udrugom Edukacijom protiv raka dojke, čija je predsjednica Đurđa Dehin podsjetila da se dobna granica obolijevanja od raka dojke sve više smanjuje.

Inače, radi se o digitaliziranom mamografu, koji, za gotovo 40 posto, smanjuje zračenje te ubrzava postupak očitanja nalaza.

Svečanosti su, uz ostale, prisustvovali Sanja Horvat Iveković, zamjenica gradonačelnika Samobora, rekavši da veseli povećanje standarda zdravstvene zaštite žena, te Mile Klepo, ravnatelj Udruge poslodavaca u zdravstvu.