Predstavljena knjiga “Samoborski sveci”


 
U uredu županijske Turističke zajednice, u zagrebačkoj Preradovićevoj ulici, predstavljena je danas knjiga “Samoborski sveci”.

Knjiga sadržava „životopise“ svetaca kojima su posvećene samoborske crkve i kapele, a koji su objavljeni u svojevrsnom svetačko-enciklopedijskom djelu Hilariona Gašparotija “Cvet sveteh ali živlenje i čini svecev ...”, tiskanom u četiri knjige u razdoblju od 1752. do 1761. godine.

Ovo se Gašparotijevo dijelo ubraja u najopširnija djela cjelokupne kajkavske književnosti, a donosi opise života svetaca koji se slave iz dana u dan.

Izvadke iz originalnog djela objavljene u predstavljenoj knjizi na standardni hrvatski jezik prenio je Milan Žegarac Peharnik.

„U knjizi koju predstavljamo prenjeto je 'svega' 538 stranica iz izvornika, Gašparotijevog kapitalnog djela s 3761 stranicom“ slikovito je pojasnio Peharnik, dodavši da je osnovna Gašparotijeva nakana - svećenika, redovnika reda sv. Pavla Pustinjaka, bila prosvjetljivanje hrvatskog naroda.