3 milijuna kn za elementarnu nepogodu

Ukoliko tako prihvati Županijska skupština, Zagrebačka će županija dodijeliti 3 milijuna kuna bespovratnih sredstava svojim gradovima i općinama za otklanjanje posljedica elementarne nepogode -  rečeno je na današnjem kolegiju župana Stjepana Kožić.

Naime, župan Zagrebačke županije 20. kolovoza proglasio je elementarnu nepogodu – sušu za područje cijele županije koja je uzrokovala velike materijalne štete u poljoprivredi. Prema prvim izvješćima zapremljenim od 22 općinska i 9 gradskih povjerenstava, šteta se procjenjuje na oko 100 milijuna kuna. Spomenuta povjerenstva imaju zakonsku obvezu u roku 50 dana od proglašenja elementarne nepogode dostaviti konačna izvješća gdje će se vidjeti pravi razmjeri nastale štete. Nakon toga, župan će imenovati Povjerenstvo koje će utvrditi kriterije za dodjelu financijskih sredstava i izraditi prijedlog dodjele iznosa financijskih sredstava jedinicama lokalne samouprave.