Prisegnuli suci porotnici

„Prisežem svojom čašću da ću se u obnašanju dužnosti suca porotnika pridržavati Ustava i zakona Republike Hrvatske i da ću dužnost porotnika obnašati savjesno i nepristrano“, riječi su prisege kojom je 60 sudaca porotnika, od 87 imenovanih, prisegnulo za dužnost suca porotnika i suca porotnika za mladež Županijskog i Općinskog suda u Velikoj Gorici, pred predsjednikom Županijske skupštine Zagrebačke županije Draženom Bošnjakovićem.

Tom prigodnom okupljenim sucima porotnicima obratio se predsjednik Županijskog suda u Velikoj Gorici Vitomir Boić, te je izrazio zadovoljstvo što ima toliki broj ljudi koji su spremni profesionalno, moralno i časno obavljati dužnost suca porotnika i time pridonositi boljem funkcioniranju pravnog sustava.

„Nama je važno da sudski postupci traju što kraće i da ljudi što prije steknu svoje pravo, a ovime će se sustav pravosuđa uvelike ubrzati. Vjerujem da ćete opravdati naše povjerenje koje smo vam kao Županija povjerili“, rekao je Dražen Bošnjaković u svom govoru.

U ime izabranih sudaca porotnika okupljenima se obratio Renato Šintić. „Zahvaljujem Zagrebačkoj županiji, Županijskom i Općinskom sudu u Velikoj Gorici na velikoj časti i povjerenju kojeg su nam iskazali, a mi ćemo se potruditi časno obavljati dodijeljenu dužnost redovitim sudjelovanjem i predanim radom“, izjavio je Šintić.

Suce porotnike općinskih i županijskih sudova po Zakonu o sudovima imenuje Županijska skupština po pribavljenim prijedlozima općinskih i gradskih vijeća, sindikata, udruga poslodavaca i gospodarske komore na vrijeme od četiri godine.