Međunarodni dan ružičaste vrpce

U prigodi Međunarodnoga dana ružičaste vrpce, Udruga Edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije organizirala je u Velikoj Gorici tradicionalnu šetnju žena.

Njome se iznova upozorilo na sve učestalije obolijevanje od raka dojke, odnosno ukazalo na važnost samokontrole i ranog otkrivanja ove zloćudne bolesti. Šetnji su se, uz ostale, pridružili župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić i predsjednik Županijske skupštine Dražen Bošnjaković.

„Ako se na vrijeme otkrije, izlječivost raka dojke je preko 90 posto. Izuzetno je bitna prevencija, bilo ultrazvukom, bilo mamografijom, ali još više i edukacija žena“, izjavio je župan Kožić, podsjetivši da je Zagrebačka županija prva u Republici Hrvatskoj, upravo za potrebe Udruge Edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije, kupila mobilni mamograf. Bilo je to 2003. godine, a lani je, za potrebe županijskoga Doma zdravlja, nabavljen još jedan.

„Ako se barem jednoj ženi na vrijeme otkrije rak dojke i ako se ona izliječi učinili smo puno“, dodao je župan.

U Hrvatskoj od raka dojke godišnje oboli svaka deseta žena, odnosno njih oko 2500. Na žalost, umire ih gotovo tisuću.